رویدادها و تازه‌ها

تفکر سنتی موجب اهمیت ندادن مردم به سلامت‌شان شده است

تفکر سنتی موجب اهمیت ندادن مردم به سلامت‌شان شده است

بهادر زمانی تفکر سنتی و عادت نکردن به مدرنیته و زندگی شهری در کشور ما را دلیل اصلی کاهش میزان سلامت در جامعه دانسته و معتقد است که ما هنوز نتوانسته ایم خودمان را با زندگی شهری و تکنولوژی روز وفق دهیم و این امر موجب آسیب‌های جدی روحی و جسمی برایمان شده است.

بهادر زمانی بازیگر سینما و تلویزیون در گفت‌وگو با ستاد خبری جشنواره فیلم سلامت در مورد موضوع اهمیت دادن به سلامت فردی گفت: به سلامتی‌ام به قدری که به وسواس نیانجامد اهمیت می‌دهم. گاهی اوقات چک‌آپ بیش از حد بدن و حساسیت‌های زیادی بر روی مریضی‌های سطحی، باعث وسواس می‌شود که این می‌تواند از لحاظ روحی نیز به انسان آسیب بزند.

وی ادامه داد: در حرفه بازیگری شاید کمتر بتوان به سلامتی جسمی پرداخت و به دلیل نامناسب بودن زمان کار و تغذیه نادرست و کم خوابی سلامتی بدن به خطر می‌افتد. شرط اول سلامت خوراک و تغذیه درست است و من سعی می‌کنم با رعایت کردن اصول درست تغذیه‌ای کمتر به سلامتی خودم آسیب برسانم و بیشتر سعی در استفاده از غذاهای سالم و ساده دارم.

بازیگر فیلم «رستاخیز» اظهار کرد: متاسفانه بیشتر غذاهایی که در حوزه سینما استفاده می‌شود غذاهای چرب و فست فود است و این یکی از بزرگ‌ترین آسیب‌های جسمی برای هنرمندان به شما رمی‌رود. نخوردن غذاهای چرب و شور و کمتر استفاده کردن از روغن‌های نباتی و استفاده از روغن‌هایی مثل کنجد و هسته انگور که جدیدا بیشتر تولید می‌شود، می‌تواند آسیب کمتری به بدن بزند.

وی افزود: موضوع دیگری که باید برای سلامتی رعایت شود خواب مناسب و به موقع است که اگر رعایت نشود در دراز مدت می‌تواند آسیب‌های زیادی را برای بدن انسان در بر داشته باشد، خصوصا رشته بازیگری می‌تواند از این قضیه آسیب جدی ببیند که هم روی چهره و صدا و هم روی تمرکز بازیگر تاثیر زیادی دارد.

زمانی در ادامه در مورد فعالیت‌های ورزش خودش توضیح داد: مدتی است که به خاطر مشغله کاری زیاد نمی‌توانم برای ورزش به باشگاه بروم اما در طول روز حتما مسافت‌هایی را پیاده طی می‌کنم تا لااقل کمی تحرک و فعالیت بدنی داشته باشم. در طول ساخت فیلم «رستاخیز» ورزش جزو برنامه‌های روزانه من بود و به صورت جدی و حرفه‌ای ورزش می‌کردم. دوست دارم که مثل آن دوران بتوانم ورزش کنم اما ترافیک کاری موهبت ورزش کردن را از من سلب کرده است.

وی همچنین اظهار کرد: ورزش و باشگاه رفتن اگر به صورت مداوم و طبق برنامه نباشد نه تنها تاثیر مثبت نخواهد داشت بلکه می‌تواند برای بدن و سلامتی خطرآفرین باشد.

این بازیگر همچنین در مورد اینکه اکثر مردم به فکر سلامت خودشان نیستند، بیان کرد: متاسفانه تفکر ما هنوز سنتی است و به زندگی شهرنشینی و قواعد آن عادت نکرده‌ایم و قبول نمی‌کنیم که جدای از کار روزانه باید کمی فعالیت بدنی نیز داشته باشیم. در سال‌های اخیر رشد کشور از لحاظ تکنولوژی و شهرنشینی سرعت زیادی داشته و هنوز تفکر و فرهنگ ما به شهرنشینی، کار اداری و زندگی ماشینی عادت نکرده است. از سوی دیگر با ورود تکنولوژی و فن‌آوری‌ها و فضاهای مجازی شاید می‌توان گفت به طور کل تحرک و حرکت بدنی کنار رفته و پشت میزنشینی آسیب جدی به سلامت جامعه رسانده است. در طی روز ما باید میزانی کالری مصرف کنیم که با این طریقه زندگی فقط از طریق ورزش امکان‌پذیر است.

وی در پاسخ به این پرسش که چگونه می‌توانیم برای ترویج سلامت و داشتن زندگی سالم در جامعه فرهنگسازی کنیم، بیان کرد: وزارت بهداشت و دولت باید برای آگاه‌سازی مردم برنامه‌ریزی و برنامه‌سازی درست انجام دهند. مردم ما سخت باور شده‌اند و عادت به دیدن دارند، بنابراین ما می‌توانیم با ساخت برنامه‌های مستند تاثیرگذاری خوبی در این زمینه داشته باشیم تا مردم را آگاه کنیم و میزان سلامت جامعه را بالا ببریم.

زمانی افزود: بهترین راه برای این کار، ساخت برنامه‌های مستند مثل برنامه «شوک» است که از تلویزیون پخش می‌شود و اینکه مردم را با واقعیت‌های سلامت جامعه آشنا کنیم و به صورت مستند و باورپذیر خطراتی که از لحاظ بهداشتی و درمانی آنها را تهدید می‌کند، دائم گوشزد کنیم.

بازیگر سریال «تنهایی لیلا» بیان کرد: در زمینه اطلاع‌رسانی هر فیلمی که بتواند سند خوبی باشد برای اینکه ثابت کند که عدم رعایت سلامت می‌تواند چه عواقبی داشته باشد از تاثیرگذاری بالایی برخوردار خواهد بود. ساخت فیلم کوتاه یا بلند یا برنامه‌هایی از این دست می‌تواند بسیار تاثیرگذار باشد و باعث فرهنگ‌سازی شود.وی در پایان در مورد معضل مصرف دخانیات در کشور نیز گفت: برای اینکه بتوان در مورد عدم مصرف دخانیات صحبت کرد باید یک سری از منافع از بین برود. در تمام دنیا مصرف سیگار درآمدزایی کلانی دارد و به نوعی مافیایی پشت این موضوع قرار دارد. مصرف دخانیات یک مشکل جهانی است و فقط مختص کشور ما نیست، باید تا نسل‌ها از بین نرفته و با از بین رفتن آدم‌ها تجربه کسب نشده، بتوان مردم را مطلع کرد تا بدانند که مصرف دخانیات چه ضررهای جبران‌ناپذیری برای آنها دارد.

نخستین جشنواره فیلم سلامت از ۱ تا ۵ شهریور به دبیری دکتر ابراهیم داروغه زاده برگزار خواهد شد.

علاقه مندان میتوانند با مراجعه به وب سایت WWW.honarsalamat.com  ویا کانال تلگرام    telegram.me/honarsalamat  اطلاعات بیشتری  دریافت کنند..