رویدادها و تازه‌ها

هنرمندان برای ترویج عدم مصرف سیگار باید از خودشان شروع کنند

هنرمندان برای ترویج عدم مصرف سیگار باید از خودشان شروع کنند

جمال شورجه معتقد است که وقتی هنرمندان در فیلم‌هایشان مصرف سیگار و دخانیات را نشان می‌دهند موجب اشاعه آن و به خطر انداختن سلامت جامعه می‌شوند، بنابراین باید عدم مصرف دخانیات را ابتدا از خودمان شروع کنیم و بعد آن را در آثارمان مد نظر قرار دهیم.

به گزارش روابط عمومی نخستین جشنواره فیلم سلامت، جمال شورجه عنوان کرد: اصل و پایه برگزاری جشنواره‌ای  با عنوان سلامت که یک جشنواره موضوعی است و به سلامت جسم و روح و روان می‌پردازد جای تقدیر دارد. اینکه بالاخره یک جشنواره‌ای در این راستا و با این موضوع در کشور ما برگزار خواهد شد، کار پسندیده و خوبی است که با پیگیری و استمرار و توجه کردن هنرمندان و فیلمسازان به موضوع سلامت روح و جسم افراد جامعه می‌تواند باعث گسترش فیلم‌سازی در این زمینه و پرداختن هنرمندان به این موضوع شود.

وی ادامه داد: با فیلمسازی در مورد موضوع سلامت می‌توانیم کمک زیادی به افراد جامعه کنیم و این جشنواره می‌تواند نتایج خوبی از لحاظ اطلاع‌رسانی برای مردم در پی داشته باشد. حتی می‌توان در ابعاد گسترده‌تر این جشنواره را در سطح وسیع منطقه و کشورهایی که دغدغه‌مندی در مورد سلامت عمومی دارند، برگزار کرد.

شورجه افزود: تا به حال چنین جشنواره‌ای که در مورد موضوع سلامت باشد برگزار نشده و برگزاری آن می‌تواند نشانه خوبی باشد. اگر این جشنواره در سال‌های بعد نیز استمرار داشته باشد، برگزاری سالانه یا دوسالانه آن قطعا می‌تواند گسترش سلامت را نهادینه کند و توجه فیلمسازان را به این مقوله جلب کند. 

وی تصریح کرد: یکی از موارد مهم مربوط به حوزه سلامت مبحث اعتیاد است که متاسفانه در جامعه ما بسیار حاد شده است. اعتیاد مباحث مختلفی دارد، یکی از شایع‌ترین موارد اعتیاد به سیگار است که در جامعه شیوع زیادی پیدا کرده و به وفور دیده می‌شود و متاسفانه اکثر کاراکترهای سینمایی در فیلم‌هایی که ساخته می‌شود سیگار می‌کشند. مخصوصا در سال‌های اخیر مصرف دخانیات به ویژه توسط خانم‌ها در فیلم‌ها به وفور دیده می‌شود که این مساله آسیب‌های بسیاری می‌تواند داشته باشد.

این کارگردان ادامه داد: البته فکر می‌کنم از امسال در شورای پروانه ساخت و نمایش آثار سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تدابیر و تصمیماتی اتخاذ شده است که در فیلم‌ها نباید سیکار مصرف شود و مصرف سیگار جزو ممیزی‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار می‌گیرد.

وی افزود: امیدوارم همه ما دست به دست یکدیگر دهیم که این معضل کمتر ترویج یابد و نشان دادن کشیدن سیگار باعث ترویج مصرف دخانیات که می‌دانیم چقدر می‌تواند برای سلامتی زیان‌بار باشد، نشود.

شورجه در ادامه بیان کرد: با چنین تدابیری که اندیشیده شده و با برگزاری جشنواره فیلم سلامت می‌توان کمک بسیار زیادی به جامعه و خصوصا جوانان کرد تا  به سمت مصرف سیگار که هم از لحاظ مالی و هم از لحاظ سلامت جامعه به ما ضرر می‌زند، نروند. امیدوارم با همکاری و همیاری نهادهای مختلف خصوصا سازمان‌هایی که در عرصه هنر فعال هستند و وزارت بهداشت شرایطی فراهم شود تا سلامت اجتماعی و عمومی کمتر در معرض خطر باشد.

وی ادامه داد: توجه به مسئله سلامت به صورت مستقل و موضوعی نشان‌دهنده یک حمایت جدی از طرف مسئولان و خصوصا مسئولان بهداشتی و درمانی کشور است تا مقوله بهداشت عمومی توسط هنرمندان جدی گرفته شود. همچنین استمرار چنین جشنواره‌ای فیلمسازان را ترغیب می‌کند به ساخت فیلم در مورد اینکه مصرف سیگار و اعتیاد چقدر می‌تواند به خانواده‌ها و سلامت آنها آسیب برساند.

وی در پایان بیان کرد: یکی از مهم‌ترین مسائل برای ترویج چنین مسئله‌ای این است که عدم مصرف دخانیات از سوی خود فیلمسازان، هنرمندان و عوامل نیز رعایت شود. متاسفانه در بسیاری از موارد می‌بینیم که فیلمساز و تمامی عوامل یک اثر سیگار می‌کشند؛ طبیعتا ما وقتی خودمان چیزی را رعایت نمی‌کنیم نمی‌توانیم آن را به دیگران نیز توصیه کنیم، پس هنرمندان باید در ابتدا از خودشان شروع کنند و بعد در آثارشان به ترویج مسئله‌ای مثل عدم استعمال دخانیات بپردازند تا بتوانند قدم موثری در راستای افزایش سلامت جامعه بردارند.

نخستین جشنواره فیلم سلامت از ۱ تا ۵ شهریور به دبیری دکتر ابراهیم داروغه زاده برگزار خواهد شد.