رویدادها و تازه‌ها

مدیران تلویزیون هرچه زودتر سوژه “ایدز” را از دایره خط قرمزها خارج کنند

مدیران تلویزیون هرچه زودتر سوژه “ایدز” را از دایره خط قرمزها خارج کنند


با وجود تاریخ طولانی سینما و تلویزیون در کشور ما اما همچنان یک نوع فاصله گذاری میان آسیبهای اجتماعی و طرح آن در این مدیومها وجود دارد. این فاصله گذاری به همان اندازه که باعث عدم طرح آسیبها در مدیومهای پرمخاطب شده است  که می تواند راهی باشد برای حل آسیبها به همان اندازه سبب ساز آن شده که سینما و تلویزیون ما هم در دایره ای از سوژه های تکراری و مخاطب‌گریز محصول تولید کنند.

از جمله سوژه هایی که سینما و تلویزیون ما آن قدرها به آن نپرداخته اند مشکلات بیماران ایدز و راههای پیشگیری از ابتلا به این بیماری است.

*تصویرسازی کلیشه سینما و تلویزیون از وضعیت بیماران لاعلاج

رضا رویگری بازیگر سینما و تلویزیون از جمله چهره هایی است که اصلی ترین دلیل عدم پرداخت سینما و تلویزیون به مبتلایان به اچ.آی.وی را دست اندرکاران مدیریتی می داند. وی بیان می دارد: من چون خودم در دو سال گذشته درگیر نارسایی مغزی ام بودم و مدام تحت نظر پزشک به سر بردم معنای بیماری را خیلی خوب درک می کنم و این را هم به صراحت می گویم که تصویرسازی سینما و تلویزیون ما از بیماران هنوز که هنوز است کلیشه زده است.

وی ادامه می دهد: درباره بیماران لاعلاج مانند بیماران ایدز هم که این وضعیت به مراتب بحرانی تر است چون اصلا تصویری از این بیماران را در سریالها و فیلمها نمی بینیم. البته سینمای ایران تجربه هایی اندک در این حیطه ها داشته است اما واقعیت آن است که همان تجربه ها هم آن قدر خنثی و در لفافه بودند که مشکلی را برای مخاطب موشکافی نمی کردند.

* به مدیران تلویزیون توصیه می کنم سوژه “ایدز” را از خط قرمزها خارج کنند

بازیگر آثاری چون “اجاره نشینها” و “گناهکاران” با بیان اینکه انگار مسئولان تلویزیون و سینما منتظرند تا شبکه های ماهواره ای در این حوزه ورود کنند و برایمان فیلم و سریال تولید کنند تأکید کرد: خواسته یا ناخواسته ایدز جزو موضوعات خط قرمزی تلویزیون و سینماست. در این بین تلویزیون به دلیل اینکه از نزدیک با مخاطب ارتباط دارد باید زودتر از اینها فکری برای اطلاع رسانی پیرامون این بیماری انجام دهد. به مدیران تلویزیون توصیه می کنم هر چه زودتر سوژه “ایدز” را از دایره خط قرمزها خارج کنند.

وی خاطرنشان ساخت: اگر این کار توسط تلویزیون خودمان صورت نگیرد شک نکنید این شبکه های ماهواره ای فارسی زبان هستند که به سراغش می آورند و آن طور که خودشان می خواهند مسأله ایدز را در آثارشان طرح می کنند پس چه بهتر که مدیران تلویزیون و سینمای ما زودتر از شبکه های ماهواره ای به سراغ سوژه ایدز بروند و به صورت واقع نگارانه درباره آن تصویرسازی کنند.

* یکی از دلایل بالا رفتن آمار ابتلا به اچ.آی.وی حرف نزدن سینما و تلویزیون درباره آن است

این بازیگر در انتهای گفتگوی خود با بیان این واقعیت که بخشی از ابتلا به ایدز از طریق روابط جنسی پرخطر صورت می گیرد اظهار داشت: اینکه مسائل جنسی را برای جوانان و نوجوانان به “لولو” تبدیل کنیم و حرف زدن درباره خطرات روابط جنسی کنترل نشده از سینما و تلویزیون برنیاید طبیعی است که آمار ابتلا به ایدز به این طریق را بالا می برد.

وی ادامه داد: این یک واقعیت است که بخش عمده مبتلایان به اچ.آی.وی به دلیل ناآگاهی به این بیماری مبتلا می شوند و مدیران سینما و تلویزیون ما اگر می خواهند همراه با اقدامات درمانی وزارتخانه هایی چون بهداشت شرایط پیشگیری از این بیماری را فراهم کنند فقط و فقط طرح صریح این سوژه در سریالها و فیلمها است.