رویدادها و تازه‌ها

گفتگو با بهرام عظیمی

گفتگو با بهرام عظیمی

سال گذشته بود که ساخت انیمیشن «سالم و ناسالم» به سازنده انیمیشن سیا ساکتی و داوود خطر پیشنهاد داده شد تا شاید بتوان از طریق انیمیشن به مردم هشدار بدهند که مراقب سلامت خود باشند و فرهنگ سالم زندگی کردن را از این طریق به مردم آموزش دهند. این روزها بسیاری از مردم جامعه به دلیل تغذیه ناسالم با معضلاتی مانند فشار خون بالا، چربی خون، اضافه وزن و مشکلاتی این چنینی که خود باعث ایجاد بیماری‌های خطرناک‌تر می‌شود روبه‌رو هستند. به همین خاطر موسسه آوای هنر سلامت که زیر نظر وزارت بهداشت عمل می‌کند به منظور جلوگیری از این مشکلات به فکر ساخت انیمیشن‌های آموزشی افتاد. تاکنون 4 قسمت از این انیمیشن که قرار است در 20 قسمت ساخته شود به اتمام رسیده است و بقیه قسمت‌ها نیز در حال ساخت هستند. در همین خصوص به سراغ بهرام عظیمی سازنده این مجموعه رفتیم و با او درباره این مجموعه و تاثیر ساخت انیمیشن به گفت‌وگو نشستیم.

*مجموعه سالم و ناسالم چطور شکل گرفت؟

ـ این مجموعه 20 قسمتی سال گذشته از طرف دکتر ایازی قائم مقام وزیر بهداشت به ما پیشنهاد داده شد و زیر نظر دکتر رفیعی صورت گرفت و تمام کارهایی که از طریق رسانه‌های تصویری از تلویزیون پخش می‌شود زیر نظر موسسه آوای هنر سلامت و دکتر داروغه‌زاده انجام می‌شود. روز اول که آقای دکتر ایازی من و تیمم را دعوت به همکاری کرد. ایشان تاکید داشت که آموزش مستقیم را کنار بگذاریم و همچنین مجموعه بانمک و جذاب ساخته شود.

*این مجموعه قرار است چه چیزی را به مردم آموزش دهد و با توجه با آموزشی بودن این مجموعه مخاطبان اصلی آن چه سنینی هستند؟

ـ این انیمیشن که تمام سنین از کودک تا بزرگسال را مخاطب خود قرار داده است به منظور فرهنگ‌سازی و آموزش نکات مختلفی در رابطه با پیشگیری از بسیاری بیماری‌های فراگیر کشورمان ساخته می‌شود. مشکلاتی مانند چربی خون، مصرف بیش از حد نمک، مصرف بالای غذاهای فست فودی و عوارض ناشی از آنها که قسمت‌های مختلف آن به ترتیب اولویتی که وزارت بهداشت طبق بحرانی بودن هریک از آنها برای ما تعیین کرده است در حال ساخت است.

*تا به امروز چند قسمت از این مجموعه ساخته شده است؟

ـ چهار قسمت از آن درباره مصرف بیش از حد نمک و غذاهای چرب ساخته شده و از 5 ماه پیش در شبکه نسیم نیز پخش شده است. سه قسمت دیگر آن هم در حال ساخت است.

*یعنی سالم و ناسالم به طور منظم از تلویزیون پخش می‌شود؟

ـ هنوز به پخش منظم نرسیده و در شبکه‌های پربیننده پخش نشده است. اگر تعداد تولیدات ما به 7 الی 8 قسمت برسد آن زمان در شبکه‌های دیگر به طور منظم پخش خواهد شد، چون این مجموعه به سلامت مردم ربط دارد اگر مسئولین تلویزیون عنایت خاصی داشته باشند  و در ساعات پربیننده پخش کنند ما به آن هدفی که از تولید و پخش داریم که پیشگیری از مشکلات پزشکی است خواهیم رسید.

*فضای این مجموعه به چه شکل است آیا یک فضای جدی و کاملا آموزشی دارد؟

 ـ خیر سعی شده از شخصیت‌های فانتزی و دیالوگ‌های با نمک و در کنار آن نکته‌های آموزشی استفاده شود. به طور کلی این مجموعه سرگرم کننده، جذاب و آموزنده است.

*بیشتر فضاهایی که شما در آن کار می‌کنید فانتزی و سرگرم کننده است چرا این سبک را برای آموزش انتخاب کردید؟

ـ اگر وجه آموزشی بالا باشد و خیلی خشک و جدی باشد مردم توجه نمی‌کنند چون مردم دوست ندارند به‌طور مستقیم به آنها بگویند چه کاری انجام دهند و چه کاری انجام ندهند. وقتی انیمیشن که جذابیت بالایی برای مردم دارد سرگرم کننده است و آنها را می‌خنداند در کنار آن یواشکی به مردم آموزشی هم داده شود بسیار راحت‌تر آن‌را قبول می‌کنند.

*آیا با همان شخصیت‌های قبلی روبه‌رو هستیم یا با شخصیت‌های جدیدی مواجه می‌شویم؟

ـ خیر مخاطبان با شخصیت‌های جدیدی روبه‌رو می‌شنود. شخصیت‌های بانمکی به نام سالم و ناسالم که بر روی شانه شخصیت اصلی داستان که مردی به نام آقا بهمن است قرار دارند، سالم بر روی شانه راست آقا بهمن است و همیشه تذکر می‌دهد که رفتارهای سالم انجام دهد و ناسام که یک شخصیت شیطانی دارد روی شانه چپ او قرار دارد و تحریک به انجام کارهای ناسالم و خوردن غذاهای ناسالم می‌کند. در حقیقت ناسالم همان ضمیرناخود آگاه است که همیشه انسان را برای خوردن چیرهای دلچسب اما مضر هدایت می‌کند.

*شخصیت های دیگری هم در این انیمیشن به کار رفته است؟

ـ بله بهمن آقا پدر یک خانواده است که یک پسر و دو دختر دارد علاوه بر آن شخصیت‌های دیگری هم در آن حضور دارند.

*شخصیت افراد در این مجموعه به چه شکل است؟

ـ میترا مادر این خانواده یک زن خانه‌دار است که همیشه جلوی تلویزیون در حال دیدن برنامه‌های پزشکی است. او بسیار به مسائل بهداشتی و سلامت اهمیت می‌دهد، بهنام فرزند اول خانواده 25 سال سن دارد. او و پدرش عاشق فست‌فود و خوردن غذاهای مضر هستند. دو فرزند دیگر نگار و بهار 22 و 10 ساله هستند. زندگی بهمن و خانواده‌اش بسیار نزدیک به زندگی عموم مردم جامعه است. در حقیقت شخصیت‌های داستان نمایندگانی از بینندگان هستند که ما از طریق آنها به مردم این آموزش‌ها را می‌دهیم.

*چقدر ساخت این انیمیشن‌ها می‌تواند در فرهنگ‌سازی جامعه موثر باشد؟

ـ تلویزیون یکی از تاثیرگذارترین رسانه‌ها است به دلیل آنکه مردم همیشه با آن در ارتباط هستند. تجربه نشان داده است در کشور ما بیشترین تاثیر در فرهنگ‌سازی از طریق ساخت و پخش انیمیشن در تلویزیون صورت گرفته است. انیمیشن‌هایی مانند بابا برقی یا قبل‌تر از آن آقای ایمنی که توسط آقای روانبخش صادقی ساخته شد. اگر انیمیشن درست ساخته شود می‌تواند تاثیرگذاری خوبی داشته باشد. همانطور که در گذشته تاثیر آن را مشاهده کرده‌ایم.

*همین که انیمیشن درست و جذاب ساخته شود در تاثیرگذاری کافی است؟

ـ خیر، یکی دیگر از آیتم‌هایی که بسیار تاثیرگذار و موثر است تکرار زیاد و پخش انیمیشن در زمان‌های پربیننده تلویزیون، همچون قبل یا بعد از سریال‌های تلویزیونی یا برنامه‌ها و مسابقات ورزشی است.

*انیمیشن‌هایی که برای راهنمایی و رانندگی ساخته شد چقدر توانست در فرهنگ‌سازی موفق عمل کند؟

ـ همیشه پلیس در ذهن مردم خشن و جدی است اما استفاده از این انیمیشن‌ها که لطیف و جذاب بودند خیلی توانست به فرهنگ سازی کمک کند و نتیجه بگیرد. پخش انیمیشن سیا ساکتی و داوود خطر که در سال 79 و 80 به دستور شهرداری ساخته شد در کنار اتفاق‌هایی که برای پلیس راهنمایی افتاد از جمله سخت‌گیری‌ها و قوانین جدید راهنمایی و رانندگی تاثر زیادی در رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی داشت به طوری که الان بالای 90 درصد از مردم کمربندهای ایمنی را می‌بندند اما قبلا مردم توجهی به این امر نداشتند. تمام کسانی که آن  اون زمان کودک و نوجوان بودند و امروزه خودشان رانندگی می‌کنند بسیاری از قوانین را که در آن انیمیشن‌ها آموزش داده شد را رعایت می‌کنند.

*چه چیزی بیشتر باعث شد که این انیمیشن موفق عمل کند؟

ـ یکی از دلایل تاثیرگذار انیمیشن‌های راهنمایی و رانندگی پخش زیاد در ساعات پر بیننده بود. مجموعه سالم و نا سالم قرار است تا چند ماه دیگر به طور منظم از تلویزیون پخش شود. به امید آنکه به هدف خود که بالا بردن سطح سلامت مردم است دست پیدا کند.