رویدادها و تازه‌ها

فرار قاتل شماره یك بشر از كشورهای پیشرفته

فرار قاتل شماره یك بشر از كشورهای پیشرفته

پنجاه و دو سال از روزی می‌گذرد که رئیس نظام پزشکی آمریکا به‌طور رسمی اعلام کرد دخانیات، کشنده و عامل چند نوع سرطان از جمله سرطان ریه، حلق و زبان، و همچنین به‌وجودآورنده و تشدیدکننده بیماری‌های قلبی و عروقی، سکته مغزی، برونشیت و برخی بیماری‌های دیگر است.

دکتر لوتر لئونیداس تری (Luther Leonidas Terry) روز 11 ژانویه 1964 طی اعلامیه‌ای، فهرست بیماری‌های ناشی از مصرف دخانیات را منتشر کرد و آن‌ را در اختیار رسانه‌ها قرار داد تا هشداری برای مردم باشد.

در این اعلامیه آمده بود، موادی که کارخانه‌های دخانیات هنگام ساخت سیگار و توتون پیپ به برگ توتون و تنباکو می‌زنند تا تاثیر بیشتری داشته باشد و خوش‌بو و خوش‌طعم شود، خطر مرگ ناشی از استعمال دخانیات را افزایش می‌دهد.

اعلامیه مذکور در آن روز همچون بمب در جهان صدا به‌پا کرد.

منطقه آمریکای شمالی از زمان مهاجرت انگلیسی‌ها در قرن هفدهم، بزرگترین تولیدکننده توتون، تنباکو و سپس سیگار بوده است. توتون و تنباکو از گیاهان قاره آمریکا بودند که کریستف کلمب در دهه آخر قرن پانزدهم، بذر آن را از کوبا به اروپا برد و مصرف دخانیات جهانی شد.

گفتنی است، قبل از اعلامیه دکتر تری، در دهه 1920 آلمان برای محدود کردن مصرف سیگار اقداماتی انجام داده بود.

اعلامیه دکتر تری که خود پزشک قلب بود، از سوی دیگر پژوهشگران پزشکی نیز دنبال شد و هرکدام خطر تازه‌ای را در محصولات دخانی کشف کردند.

در پی این اکتشافات، نخست انتشار آگهی تبلیغ سیگار در رسانه‌های اغلب کشورها ممنوع شد و بازیگران فیلم‌های سینمایی از دود کردن سیگار در مقابل دوربین، به‌گونه‌ای که مشاهده آن در بیننده اثر تشویقی داشته باشد، منع شدند. حتی به مولفان کتاب و سردبیران رسانه‌ها نیز توصیه شد تا عکس‌ اشخاصی همچون چرچیل، فیدل کاسترو، و استالین را در حالی که سیگار دود می‌کنند یا آن را در دست گرفته‌اند، چاپ نکنند.

پس از آن، دودکردن سیگار در اداره‌ها، رستوران‌ها، وسایل نقلیه عمومی از جمله هواپیماها و حتی در منازل (در زیر سقف) نیز ممنوع شد. در همین راستا، در آمریکا قانون منع فروش دخانیات به افراد زیر 21 سال تمام، به تصویب رسید و آن‌گاه در بیشتر کشورها تبلیغات دولتی علیه مصرف آن آغاز شد و سازمان جهانی بهداشت، دخانیات را بزرگترین قاتل انسان معرفی و تاکید کرد که سیگار هر سال جان شش میلیون انسان را می‌‌گیرد؛ و به عبارتی، سیگار از هر جنگی کشنده‌تر است.

در کشورهای پیشرفته طی چندسال اخیر کارخانه‌های سیگارسازی و یا شرکت‌های واردکننده آن مجبور شده‌اند روی پاکت همه سیگارها برچسبی بزنند که خطرات ناشی از مصرف آن را ذکر کرده است.

حتی گاهی دادگاه‌های این کشورها به ادعای درخواست غرامت آسیب‌دیدگان از کارخانه‌ها و واردکنندگان سیگار رسیدگی کرده‌اند که طلب خسارت‌ در این‌باره تنها در دادگاه‌های آمریکا سر به صدها میلیون دلار می‌زند.

این غرامت‌های سنگین به شاکیانی داده می‌شود که ثابت کرده‌اند مصرف سیگار، آن‌ها را به سرطان، بیماری‌ قلبی و ناراحتی‌های دیگری از این دست مبتلا کرده است و حتی گاهی وارثان اشخاصی که بر اثر استعمال دخانیات فوت شده‌اند نیز غرامت دریافت کرده‌اند.

این تبلیغات باعث شده است تا در کشورهای پیشرفته و از جمله آمریکا مصرف سیگار تا 42 درصد کاهش یابد.

این در حالی است که مصرف سیگار در کشورهای دیگر و به‌ویژه کشورهای فقیر افزایش یافته است.