رویدادها و تازه‌ها

نگاهی به ده فیلم محبوب حوزه پزشکی

نگاهی به ده فیلم محبوب حوزه پزشکی

ترجمه ارغوان اشتری -

فیلم‌هایی با مضمون سلامت، احساسات بیشتری را در بیننده برمی‌انگیزانند و گاهی باعث می‌شوند تا مخاطب در خود فرو رود، بهترین‌ها را برای قهرمان داستان آرزو کند و از آن‌چه می‌بیند، متاثر شود.

چنین فیلم‌ هایی اغلب از عشق، تعلیق و طنز، آکنده هستند.

فیلم‌هایی با مضامین پزشکی، روی همه افراد جامعه با هر شغل و حرفه‌ای، اعم از پزشک، به‌یار و یا پرستار، تاثیر می‌گذارند، چراکه مردم را وامی‌دارند تا درباره سلامتی  بیاندیشند و سبب می‌شوند تا گاهی خود را جای شخصیت داستان تصور کنند.

فهرستی که در ادامه از نظر خواهید گذارند، شامل ده عنوان از خاطره‌انگیزترین آثار سینمایی با موضوع سلامت است که سایت پزشکی Healthcare  آن‌ها را به انتخاب کاربران و کارشناسان پزشک خود، از میان انبوهی از فیلم‌های ساخته شده در این حوزه، برگزیده است. بدیهی است که هر شخص و هر صاحب‌نظر، بسته به نگاه خاص خود، می‌تواند عناوینی را به این سیاهه افزوده و یا عناوینی را از آن کم کند، اما در کل، هیجان، حس دلگرمی، و نگاه هوشمندانه ویژگی اغلب این فیلم‌ها به شمار می‌آید. 


1- پزشک (The Doctor)

محصول 1991

کارگردان: راندا هینز

بازیگران: ویلیام هرت، الیزابت پرکینز، کریستین لاهتی

فیلم، داستان پزشک موفقی به نام جان مک‌کی (ویلیام هرت) را بازگو می‌کند. غرور و تکبر جان مک‌کی سبب شده است تا رفتار او با بیماران، ماشینی و به‌دور از شأن انسان باشد. اما سرانجام، خود مک‌کی به بیماری سرطان گلو مبتلا و پس از مدتی مجبور می‌شود زندگی را از چشم یک بیمار بنگرد و به تبع آن، نگرش او به حرفه پزشکی دگرگون می‌شود. این فیلم که مبتنی بر واقعیت و بر اساس کتاب شرح حال دکتر ادوارد رزنباوم ساخته شده است، نشان می‌دهد که درمان، چیزی فراتر از تجویز دارو است.


2- پچ آدامز (Patch Adams)

محصول 1998

کارگردان: تام شدیاک

بازیگران: رابین ویلیامز، دانیل لاندن، فیلیپ سیمور هافمن، مونیکا پاتر

پچ آدامز، داوطلبانه در یکی از موسسات بیماران روان‌تنی کار می‌کند. او دریافته است که به‌وسیله خنده و شوخی می‌تواند به دیگر بیماران کمک کند. به همین علت، به‌عنوان مسن‌ترین دانشجوی سال اولی، در دانشکده پزشکی ثبت‌نام می‌کند، اما آن‌چه در دانشگاه تدریس می‌شود و از جمله تعریف رابطه سنتی بین بیمار و پزشک را برنمی‌تابد. روش‌های نوین پچ آدامز، خیلی زود او را مقابل دیگر پزشکان قرار می‌دهد. اما پچ مصمم است تا در زندگی بیمارانی که به زنده ماندن آن‌ها چندان امیدی نیست، تغییری ایجاد کند و سرانجام در همین راستا موسسه‌ای برپا می‌کند و آن را Gesundheit! Institute می‌نامد.


3- پرواز بر فراز آشیانه فاخته (One Flew Over the Cuckoo’s Nest)

محصول 1976

کارگردان: میلوش فورمن

بازیگران: جک نیکلسن، لوئیس فلتچر، ویلیام ردفیلد

بازسازی کلاسیک کتاب «پرواز بر فراز آشیانه فاخته» که در سال 1962 منتشر شد و در سال 1976 جوایز اصلی اسکار، از جمله، اسکار بهترین فیلم، بهترین بازیگر مرد نقش نخست و فیلم‌نامه را از آن خود کرد. شخصیت اصلی فیلم، پتریک مورفی برای این‌که به زندان نیافتد، دادگاه را متقاعد می‌کند که دیوانه است و سرانجام به بیمارستان روانی منتقل می‌شود. زمانی که مورفی در تیمارستان به سر می‌برد، بارها این سوال را به ذهن بیننده متبادر می‌کند که آیا او به‌راستی بیماری روانی است یا فقط نقش بازی می‌کند. او در خلال فیلم، با پرستار ریچل (لوئیس فلچر) که با بیماران رفتار بدی دارد، درگیر می‌شود. ریچل به‌زودی درمی‌یابد که مورفی برخلاف بیماران دیگر، از او نمی‌ترسد.


4- فیلادلفیا(Philadelphia)

محصول 1993

کارگردان: ران هاوارد

 بازیگران: تام هنکس، دنزل واشینگتن، جون وودوارد

فیلادلفیا متاثر از داستانی واقعی است و زندگی وکیلی به نام اندرو بکت را بازگو می‌کند که به بیماری ایدز مبتلا است. این فیلم الهام‌بخش و تاثیرگذار که در دوران ترس از بیماری ایدز و ویروس HIV ساخته شد، تلاش‌های بکت برای کنار آمدن با بیماری و نیز مشکلات او از جمله، از دست دادن شغل را نشان می‌دهد. فیلادلفیا، در یک جمله، روایتگر تلاش شخصیت اصلی داستان برای کنار زدن موانع است. این فیلم، یکی از آثار خوب و محبوب سینما است.


5- کشور خودم (My Own Country)

محصول 2000

کارگردان: میرا نایر

بازیگران: نوین اندروز، هال هالبروک، گلن هیدلی

«کشور خودم»، داستان واقعی پزشکی اتیوپیایی به نام  آبراهام ورقسی است که در آغاز، به‌عنوان  اَنترنی جوان به شرق تنسی نقل مکان می‌کند. وقایع این فیلم در سال 1985 می‌گذرد؛ ایدز در حال شیوع در شهرهای کوچک است و دکتر آبراهام در شهر کوچک جانسن، خود را موظف می‌داند که با این بیماری مبارزه کند. تلاش‌های عاشقانه و به‌دور از قضاوت آبراهام، او را به پزشک پرآوازه‌ای تبدیل می‌کند و بیماران از شهرهای دور و نزدیک برای درمان، رنج سفر را به جان می‌خرند و به سوی او سرازیر می‌شوند. او خیلی زود خود را غرق در کار می‌یابد.


6- بیداری‌ها (Awakenings)

محصول 1990

کارگردان: پنی مارشال

بازیگران: رابرت دنیرو، رابین ویلیامز، جان هرد

باز هم رابین ویلیامز فقید و این بار در نقش دکتر مالکوم سایر؛ پزشکی پیش‌گام که قصد دارد از داروی جدیدی موسوم به l-dope برای درمان بیماران پارکینسونی خود استفاده کند. بیداری‌ها بر اساس داستان واقعی دکتر مالکوم سایر ساخته شده است. سایر در خلال داستان متوجه می‌شود که همیشه و با هر دارویی که برای بیماران تجویز می‌کند، آن‌ها باز به وضعیت اولیه خود باز می‌گردند. او می‌کوشد تا ثابت کند که بیماران او با کمک و استعمال داروی  l-dope می‌توانند در دنیای واقعی، وضعیت و رفتاری مناسب داشته باشند. دکتر مالکوم پس از موفقیت باید با مشکلات این دارو و هم‌صنفان بدبین خود مبارزه کند. این فیلم، نامزد اسکار بهترین فیلم‌نامه اقتباسی، بهترین بازیگر نقش اول مرد و مکمل و بهترین فیلم بود.


7- و گروه، اجرا کرد (And the Band Played On)

محصول 1993

کارگردان: آرنولد شولمن

بازیگران: آلن آلدا، متیو مودین، یان مکلن، ریچارد گر، لی‌لی تاملین

 و گروه اجرا کرد، برگرفته از کتاب پرفروشی به همین نام، نوشته رندی شیلتس است که به اپیدمی ایدز می‌پردازد. دکتر دان فرانسیس (مودین) روی افزایش موارد مبتلایان به بیماری ناشناخته‌ای در میان مردان دگرباش در شهرهای لس انجلس، نیویورک و سان فرانسیسکو تحقیق می‌کند و می‌بیند که در این تحقیقات مورد حمایت قرار نمی‌گیرد.


8- بیمارستان (The Hospital)

محصول 1971

کارگردان: تامی گلدمن و دانیل امری تیلور

بازیگران: جرج سی اسکات، رابرت والدن

بیمارستان، یک کمدی سیاه است که 24 ساعت از زندگی دکتر باک، مدیر بیمارستانی در منهتن را نمایش می‌دهد. باک، تحت تاثیر بحران میان‌سالی، در فکر خودکشی است. او امیدوار است که مرگش یک سانحه به نظر برسد تا بتواند از بیمه، پولی برای بازماندگان خود باقی بگذارد. اما با وقوع مرگ‌های مشکوک در بیمارستان او، نقشه‌‌هایش نقش بر آب می‌شود.


9- بیمارستان بریتانیا (Britannia Hospital)

محصول 1982

کارگردان: لیندسی اندرسون

بازیگران: لئونارد روسیتر، گراهام کراودن، جون پلورایت

داستان این کمدی سیاه محصول بریتانیا، در بیمارستانی محلی می‌گذرد. کارکنان بیمارستان، خود را برای ملاقات با ملکه مادر آماده می‌کنند. قرار است این روز و رویداد ویژه توسط فیلمسازی به نام مایک تراویس فیلمبرداری و از آن، مستندی ساخته شود. تراویس از همان ابتدا متوجه می‌شود که خبر آمدن ملکه، بیمارستان را دچار آشوب کرده است و از جمله، پزشکی به نام «کانی بالیستیک» تهدید می‌کند که یک بیمار را خواهدخورد. موانع بی‌شماری دیدار ملکه را در هاله‌ای از ابهام فرو می‌برد. این کمدی هجوآمیز، نه تنها سیستم بهداشت بریتانیا را بررسی می‌کند، بلکه ذات بشر را نیز از زاویه نگاه خود، نمایان می‌کند.


10- احیای مردگان (Bringing Out the Dead)

محصول 1999

کارگردان: مارتین اسکورسیزی

 بازیگران: نیکلاس کیج، پاتریشیا آرکت، جان گودمن، وینگ ریمس

این فیلم پرستاره درباره پیراپزشکی به نام فرانک پیرس است که از شغل خود تنفر دارد. با این‌ وجود، او که در شیفت شبانه یک بیمارستان کار می‌کند، می‌‌کوشد به بیماران بدحال کمک کند و به‌رغم تنفر از شغل خود، نمی‌تواند از این کار استعفا بدهد. ارواح کسانی که فرانک نتوانسته است زندگی آن‌ها را نجات دهد، او را دنبال می‌کنند. در ادامه، او با مری، دختر یکی از بیماران قلبی که فرانک در نجات جان او ناکام مانده بود، آشنا می‌شود. احیای مردگان وقایع سه شب کاری فرانک را روایت می‌کند. نگارش فیلم‌نامه احیای مردگان، کار پل شریدر است. او پیش‌تر در فیلم «راننده تاکسی» نیز با مارتین اسکورسیزی همکاری موفقی داشت.